Niedziela 28.04.2024

O Przedszkolu

Historia Naszego Przedszkola

Przedszkole nr 4 w Gryfinie zostało otwarte dnia 16.10.1978r. Przez wszystkie lata istnienia przedszkola funkcję dyrektora pełniły:  Jadwiga Kucharska,   mgr Krystyna Muszyńska, obecnie od 01.01.2008r do chwili obecnej dyrektorem przedszkola jest   mgr Beata Brzóska.

„PSZCZÓŁKA MAJA MIESZKA Z NAMI TU W PRZEDSZKOLU DOM SWÓJ MA…” nasze przedszkole ma swoje imię .

Wybór nazwy przedszkola, który nie był łatwy,  został dokonany w drodze konkursu, w którym brali udział rodzice, dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola. Propozycji było kilka:  Zając Poziomka, Tęczowe Nutki, Leśne Jagódki, Ekoludek, Przedszkole na wzgórzu, Żwirek i Muchomorek i Miś Koralgol. Najwięcej głosów zdobyła bohaterka bajki „Pszczółka Maja”. Rada Pedagogiczna zadecydowała, że Przedszkole nr 4 w Gryfinie będzie nosiło imię PSZCZÓŁKI MAI.  Nazwa utożsamiana jest z postacią z jednej z najpiękniejszych  i najbardziej znanych bajek „Pszczółka Maja”, która zbliża dzieci do świata przyrody, zachęca do poznawania życia zwierząt i ptaków, kształtuje poczucie estetyki, pozwala dostrzec takie wartości jak przyjaźń, dobroć, prawda i piękno.

Zanim jednak ogłoszono konkurs podjęto szereg działań odpowiadających  potrzebom dzieci przedszkolnych, ich możliwościom i ich zainteresowaniom, w oparciu o znane wszystkim przedszkolakom bajki i baśnie. Nasze działania skoncentrowały się głównie w kierunku nadania naszej placówce imienia bajkowego bohatera, który byłby wzorem do naśladowania i inspiracją do planowania cenionych i wartościujących posunięć związanych z rozwojem naszego przedszkola. Stale czytałyśmy dzieciom różnorodne utwory literackie. Uczniowie z gimnazjum, rodzice a nawet dzieci ze starszych grup czytali młodszym bajki, wprowadzając ich w świat fantazji, nieprawdopodobnych przygód, dostarczając wielu wrażeń i emocji. Dzieci przynosiły z domu własne bajki, które stały się inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych kącików książki, znalazły się w nich bowiem wartościowe pod względem wychowawczym utwory dla dzieci. Powstały ciekawe galerie prac plastycznych, które tworzone były podczas codziennych zajęć i zabaw w przedszkolu. Dzieci brały udział w różnych konkursach plastycznych , teatralnych i recytatorskich. Wychowankowie naszego przedszkola systematycznie uczestniczyli w spektaklach teatralnych przygotowanych przez profesjonalnych artystów. Wszystkie te działania prowadziły do rozbudzenia pozytywnych emocji u dzieci i kształtowania ich postawy w poznawaniu świata jak również ukierunkowaniu wyboru imienia przedszkola. Gdy wybór imienia  został dokonany , w naszym przedszkolu nastąpiło wiele zmian. Nadaliśmy naszym grupom nazwy, które powiązane są ze środowiskiem leśnym, a więc miejscem przebywania imienniczki naszej placówki. Opracowaliśmy charakterystyczne logo przedszkola, dokonaliśmy zmian w hymnie, nawiązując w nim do imienniczki naszego przedszkola. Doposażyliśmy każdą salę w zabawki, pomoce dydaktyczne, układanki edukacyjne i inne akcesoria związane z tą sympatyczną postacią.