Wtorek 16.04.2024

Wczesne wspomaganie rozwoju

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to bezpłatne zajęcia edukacyjno-rehabilitacyjne. Program dotyczy dzieci posiadających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania. Realizowany jest do chwili wykrycia niepełnosprawności do momentu rozpoczęcia nauki w szkole.

Zajęcia realizowane są przez zespół specjalistów, mających przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym (m.in. wady narządów ruchu, opóźniony rozwój intelektualny, autyzm, wady wymowy, choroby przewlekłe i genetyczne zaburzające rozwój).
W ramach programu realizujemy:
• terapię pedagogiczną
• terapię psychologiczną
• terapię logopedyczną
• terapię Integracji Sensorycznej
• rewalidację
• rehabilitację

W skład naszego zespołu wchodzą:
• pedagog-terapeuta - p. Aleksandra Marchowska
• socjoterapeuta - p. Monika Ostrowska
• psycholog - p. Joanna Zbyszyńska
• logopedzi - p. Katarzyna Krakowska
• terapeuta Integracji Sensorycznej - p.Justyna Słowicka
• oligofrenopedagodzy, pedagodzy specjalni: p. Agnieszka Klepadło, p. Agata Koler-Żygadło, p.Monika Młyńska-Małolepsza

Jak skorzystać z pomocy z zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju?
Aby skorzystać z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, rodzic powinien:

1.  Udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej właściwej dla miejsca zamieszkania, pobrać komplet dokumentów i zarejestrować dziecko na badanie psychologiczne.
  2.  Wypełnić wniosek o wydanie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju.
  3.  Poprosić lekarza specjalistę o wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka i rodzaju dysfunkcji.
  4.  Poprosić nauczyciela w przedszkolu lub zerówce szkolnej o pisemną opinię o dziecku.
  5.  Powyższe dokumenty (wniosek rodzica, zaświadczenie lekarskie, wynik badania psychologicznego, opinię nauczyciela) złożyć na Zespół Orzekający rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  6.  Jeśli decyzja zespołu orzekającego będzie pozytywna, opinię o potrzebie wczesnego wspomagania należy dostarczyć do naszej placówki.
  7. Podczas pierwszego spotkania z rodzicem i dzieckiem, zespół wspólnie ocenia potrzeby dziecka, wyznacza rodzaj zajęć oraz ich ilość w miesiącu.